Fordul a szél: a magyar álláspont diadalmaskodott az ENSZ-ben
„Ez azt jelenti, hogy teret nyert a régóta hangoztatott álláspontunk” – fogalmazott Szijjártó Péter.
A késlekedést a vakcinák egyes országokba történő lassú szállítása okozza.
A menekülteknek a koronavírus-világjárvány idején tapasztalt nehézségeire tekintettel az ENSZ Menekültügyi Főbiztossága (UNHCR) decemberben 455 millió dolláros adományt kért.
„Most a védőoltásokért folyik a harc” – jelentette ki sajtótájékoztatóján Sajjad Malik UNHCR-igazgató.
„2021 csak a kezdet” – mondta. Hangsúlyozta, hogy
Tavaly a Covid-19 világjárvány idején világszerte meghaladta a 80 milliót a menekültek, belső menekültek és menedékkérők száma, ami rekordmagas szám az UNHCR szerint. A menekültek amúgy is nehéz helyzete nem javult a világjárvány alatt. A városokban sokan elvesztették munkájukat, míg a falusi vidékeken továbbra is nehéz teszthez és kezeléshez jutni.
„Nagyon rövid időszak alatt kerültek szegénységspirálba. Ez most kezd láthatóvá válni”
– tette hozzá Sajjad Malik. Az UNHCR által kért adomány révén az ENSZ-intézmény biztosíthatja a gyermekek oktatását is. A világjárvány miatt a menekültek gyermekeinek mintegy 48 százaléka került ki az iskolából, a lányokat érinti a legsúlyosabban a probléma – közölte az UNHCR.
„Félő, hogy egy iskolán kívül töltött év után sok gyerek nem fog visszatérni tanulni”
– mondta Sajjad Malik. A járvány kezdetén a segélyszervezetek attól tartottak, hogy a fertőzési arány magasabb lesz a menekültek körében, a tapasztalat szerint azonban ezek az arányok hasonlóak ahhoz az országéhoz, amelyben élnek.
A valós számok ennél feltehetően jóval magasabbak, mert egyes országokban nem különböztetik meg a menekülteket a statisztikákban. Az UNHCR szerint számos ország (106) vette be a menekülteket az országos oltási kampányokba.
„Tudják, ha a lakosság egy részét figyelmen kívül hagyják, ezzel az egész lakosságot veszélyeztetik” – szögezte le Sajjad Malik.
(MTI)
Fotó: MTI/EPA/Mast Irham